fbpx
Як довго прослужить металопластикове вікно?

Багато виробників пластикових вікон вказують в рекламних брошурах, що термін служби їх продукції складає 40-50 років. Погодьтеся, це дуже привабливі цифри. Ви ставите вікна ПВХ в своєму будинку, а про їх заміну по закінченню терміну придатності дбатимуть вже ваші діти, онуки, а то і правнуки. Але, звичайно, підводні камені в цьому питанні також є. Терміни служби в 40-50 років дійсно мають місце бути. Але відносяться  вони тільки до самого ПВХ, тобто тим матеріалом, з якого виготовляється пластикова рама для вікон. Скажімо вам навіть більше.  40 років – це мінімально гарантований термін. Виробник не виключає, що профіль ПВХ безпроблемно прослужить вам набагато довше. І тому є реальні приклади. Пластикові вікна, які встановлювалися в Європі в середині минулого століття, до сих пір служать своїм власникам вірою і правдою.

Так в чому ж проблема? А проблема полягає в тому, що пластикове вікно – це не тільки профіль ПВХ. Це кілька десятків, а то і сотень складових елементів, кожен з яких може стати слабкою ланкою в питанні визначення довговічності пластикового вікна. Як то кажуть, слабкість конструкції визначається самим ненадійним його елементом. Наведемо до приклад. Після десяти років після установки пластикових вікон ви почали помічати, що в районі  ущільнювача помітно піддуває. При цьому інші елементи вікна ПВХ знаходяться в цілком прийнятному стані. Чи варто вважати таке вікно продовжить справно служити своєму власникові? Сумніваємося. Так, проблеми з ущільнювачем цілком вирішувані, і при їх усуненні пластикове вікно можна знову вважати придатним до експлуатації. Але, по-перше, далеко не всі проблеми так прості в рішенні. А, по-друге, сама наявність проблеми з тим же ущільнювачем говорить про те, що з питанням довговічності не все так просто, як може здатися спочатку.

Звертаємо вашу увагу на наявність відразу декількох стандартів ДСТУ, що відносяться до профілю, склопакету, а також пластикового вікна в цілому. У них прописані терміни зберігання кожного елементу після відвантаження, гарантійні терміни його експлуатації, а також так звана «умовна довговічність», що має на увазі проведення необхідних  процедур по догляду  в процесі використання. Так ось, для профілю і склопакета гарантійний термін експлуатації становить від 5 років і більше, тоді як на пластикове вікно – від 3 років. Що стосується довговічності, то для профілю вказується 40-річний, а для склопакета – 20-річний термін. При цьому все пластикове вікно в цілому обмежується 10 умовними роками безпроблемної експлуатації.

ПВХ профіль вікна у розрізі готової конструкції (Veka Softline 82)

Пройдемося по основним складовим елементам сучасного пластикового вікна, почавши з профілю ПВХ, який, як ми вже з’ясували, готовий служити своїм господарям від 40 років і більше. При використанні в безпроблемних зовнішніх умовах, що важливо. Полівінілхлорид, з якого виготовляють пластикові профілі, постачають спеціальними добавками, які гарантують профільній системі захист від ультрафіолету, високу механічну міцність і т.д. І все ж довговічність профілю можна знизити за рахунок сторонніх чинників. Наприклад, якщо ви живете в великому місті, де в повітрі витає велика кількість смогу і автомобільних вихлопів, то при контакті з дощем і снігом на поверхні пластикового профілю можуть відбуватися негативні хімічні реакції, що знижують захист пластикового вікна.

Зі склопакетом все здається більш-менш зрозуміло. Скло навряд чи може «зіпсуватися». Хіба що, за кілька десятиліть експлуатації воно може злегка помутніти, втратити свій первозданний блиск і т.д. Але його цілісність, при відсутності фізичного втручання, буде зберігатися на попередньому рівні. Інша справа, що в складі склопакета також присутні інші елементи, такі як алюмінієві і пластикові дистанційні рамки, а також абсорбент, який поглинає зайву вологу. І вже ці елементи мають цілком конкретний термін служби, що обмежує загальну довговічність всього склопакета. Замінити ту ж дистанційну рамку або абсорбент буде проблематично. Як правило, доводиться міняти весь склопакет в цілому, або миритися з тими не сильно критичними неприємностями, які будуть спостерігатися в результаті.

Фурнітура пластикового вікна – ще один камінь спотикання. Її довговічність, в чималому ступені визначає термін служби всього пластикового вікна, буде залежати від декількох факторів. Якісна фурнітура повинна мати досить товстий шар  захисту  від корозійних процесів, що запобігатиме її несвоєчасне руйнування. Фурнітуру потрібно періодично перевіряти і обслуговувати. Якщо стулка початку погано закриватися або відкриватися, потрібно відрегулювати фурнітурні елементи, щоб запобігти високим навантаження на деякі вузли. Фурнітуру також потрібно регулярно змащувати і видаляти сліди забруднень, що допоможе продовжити її довговічність.

Ущільнювач – практично непомітний, але дуже важливий елемент пластикового вікна. Від якості ущільнювача і його установки буде залежати герметичність віконної конструкції, тобто захист від продування і втрати тепло- і звукоізоляційні показників вікна ПВХ. Ущільнювач потрібно періодично змащувати особливими мастилами, одночасно стежачи за тим, щоб ущільнювальний контур правильно розташовувався в пазах. Але навіть це не дозволить прослужити гумовому ущільнювача довше 10, а силіконового ущільнювача – довше 20 років. Його все одно, рано чи пізно, доведеться міняти. Але зробити це можна без проблем, причому навіть в домашніх умовах.

Як висновок хочемо сказати, що при грамотному початковому виборі готового вікна із якісними комплектуючими та подальшому належному догляді за пластиковим вікном і його складовими елементами віконний блок прослужить вам, як мінімум, 20-30 років. При заміні що вийшли з ладу складових елементів – і того довше. Погодьтеся, подібні терміни безпроблемної експлуатації набагато більш вражаючі, ніж у вікон з дерева.

Як довго прослужить металопластикове вікно?